Saturday, August 1, 2009

Soil Substrate / Zemlja

English:
Today I went to yet another store in search for a good soil. Since I've read Diana Walstad's book 'Ecology of the Planted Aquarium' I decided to try Natural Planted Tank system, in spite the very fact that this substrate is not recommended for beginners like myself.

Anyway, I got 7 kg of solid potting soil and 5 kg of fine sand. According to an advice I got in the store, I left the soil submerged in clean water for a couple of hours and in the meantime completely rinsed the sand. Later I mixed up all together and filled the bottom of the tank. Top layer was covered with 15 kg of quartz pebbles.

Epilog: The result was not good, as you can read further in my upcomming blog entries (here and here), since there was a huge organic bloom in my aquarium. My first plants were diying and ammonium levels were probably very high. I should cure the soil prior putting it in the aquarium (e.g. to boil it in water for an hour) and let it soak in water for 6 weeks so all the ammonia could dissolve. Anyhow, this was at least a good experiment, since I gathered more insight about soil and all the obstacles this substrate could bring in a beginner's aquarium.

Srpski:
Danas sam krenuo u potragu za zemljanom podlogom. Kako sam pročitao knjigu "Ekologija biljnog akvarijuma" (Ecology of the Planted Aquarium by Diana Walstad), odlučio sam da isprobam prirodnu postavku. U brojnim literaturama klasična baštenska ili saksijska zemlja se smatraju nepogodnom podlogom za akvarijume jer poseduje ogromne količine organske materije i aditiva nepoznatog sastava koji su nepodobni za podvodni svet. Upravo iz tog razloga mnogi u startu i odustaju od zemlje kao podloge, jer se sve svodi na kupovinu "mačke u džaku" (tj. zemlje u džaku).

Prema savetu koji sam dobio u radnji, treset treba solidno nakvasiti i ostaviti da odstoji nekoliko sati a potom pomešati sa peskom. Odlučujem se za 7 litara zemlje (mala rezerva) i 5 litara peska. Pesak se mora dobro isprati i procediti, za šta sam upotrebio gazu koju sam koristio za ispiranje kvarcnog šljunka.

U međuvremenu započeo sam fazu detaljnog čišćenja akvarijuma. Rasklopio sam haubu, uklonio kičastu pozadinu i krenuo u brisanje običnom vodom (nikako ne smete koristiti hemikalije za staklo i slično). Da ostaju fleke - ostaju, ali to neće biti bitno kada se nalije voda.

Napravio sam mešavinu treseta i peska, a potom postepeno dodavao deo po deo u akvarijum. Podlogu nisam slagao ravno, već sam pravio mala uzvišenja u ćoškovima. Usput, shvatio sam da je vreme da montiram i raspršivač vazduha i pripremim njegovo sakrivanje. Na samom kraju, dvoumio sam se da li da upotrebim i crvenkasti treset za bilje nabavljen u Amazoni. Odlučio sam da samo površinski raspem jednu kesicu (od ukupno 4 koliko sam uzeo). Možda je bilo bolje da sam je u startu izmešao sa druge dve komponente, ali sada je već kasno... Vreme će pokazati.

Epilog: Rezultat nije bio dobar, kao što možete pročitati u sledećim epizodama (ovde i ovde), voda je bila tamno crvena bez izgleda da će se skorije pročistiti, bilje je počelo da umire i sve je ukazivalo na eksploziju amonijaka i drugih organskih materija. Trebao sam prokuvati zemlju i ostaviti je potopljenu u vodi narednih 6 nedelja, kako bi se razgradio amonijak i eliminisao deo organske materije. Ipak, ovo je bio vredan eksperiment iz koga sam uvideo mnoge probleme koje zemlja može doneti početniku i njegovom akvarijumu.






No comments :

Post a Comment